Ananas, Zakręcony Słoik

Ananas i jego lecznicze właściwości

ananas – bomba witaminowa

 

Bardzo świeży ananas, Zakręcony Słoik
Bardzo świeży ananas 🙂

W świeżym ananasie znajduje się około 48 mg/100g witaminy C (co stanowi 80% dziennego zapotrzebowania), a także witamina A, B, PP, wapń, żelazo oraz bromelina – enzym rozkładający białka (ułatwiający trawienie pokarmu).

Ananas posiada działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe (używany w kosmetyce w kremach przeciwko cellulitis).
Świeże owoce posiadają właściwości lecznicze przy niestrawnościach i słabym wydzielaniu soków trawiennych. Owoc ten może zapobiegać zaparciom i wzdęciom.
Korzystnie też wpływa na nerki, naczynia wieńcowe i serce. Poleca się spożywanie ananasa osobom ze schorzeniami wątroby.

Bromelina

                           zawarta w ananasie wykorzystywana jest w medycynie sportowej. Leczy obrzęki pourazowe, stany zapalne, działa przeciwbólowo. Hamuje proces syntezy prostaglandyn prozapalnych, które wywołują odczucie bólu i stany zapalne (po urazie stawu czy przy jego bólu wskazane jest spożywanie ananasa).
Bromelinę stosuje się również w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów, właśnie ze względu na jej właściwości przeciwbólowe.
W wypadku dny moczanowej bromelina ułatwia usuwanie z organizmu kwasu moczowego. Bromelina jest również odpowiedzialna za przyspieszanie przemiany materii, co potwierdza, że ananas jest doskonałym owocem dla osób na diecie (jest lekkostrawny i niskokaloryczny tj. 50 kcal na 100g). Oprócz powyższego, ma właściwości oczyszczające. Poprawia mikrokrążenie oraz pomaga w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu.
Ananas zawiera duże ilości błonnika pokarmowego, dzięki czemu pęcznieje w żołądku i daje uczucie sytości. Powinniśmy go jednak jeść rano, ponieważ zawiera dużo cukrów prostych (nasz organizmy będzie miał cały dzień by ten cukier metabolizować).
Naukowcy dowodzą, że bromelina rozrzedza śluz w oskrzelach, dzięki czemu może w przyszłości stać się lekiem na astmę.
Bromelina działa przeciwzakrzepowo. Zapobiega tym samym właśnie chorobie wieńcowej i zakrzepowemu zapaleniu żył – rozpuszcza już powstałe zakrzepy.
Ananas jest źródłem pierwiastków, które pomagają poprawić stan kości. Mangan, który ułatwia przyswajanie wapnia; żelazo, które zapobiega łamliwości kości i miedź, która odgrywa ważną rolę w tworzeniu kolagenu, białka wchodzącego w ich skład.
Przed zakupem ananasa, warto mu się przyjrzeć. Wybierać należy takie okazy które mają podeschnięte liście, pachną i są twarde, ale przy nacisku ich skorupa się ugina. Nie należy kupować owoców, które mają sfermentowany zapach.
Świeży ananas, Zakręcony Słoik
Świeży ananas

Pamiętajmy, że ananas z puszki nie posiada witamin, zawiera za to dużo cukru i jest prawdziwą bombą kaloryczną!

 


Drukuj tylko wpis